تاريخ : یکشنبه ۱۳۸۹/۰۲/۱۹ | 9:46 | نویسنده : psychology

سلام

مطلبی که می خوام بیان کنم مطلب خیلی مهمی هست که درباره ی فواید و مضرات بازی های رایانه ای هست.

سوال: بازی های رایانه ای برای جوانان مفید است یا مضر؟
پاسخ پدر و مادرها: خیلی بده، بچه ها صبح تا شب پای کامپیوتر هستند و تحرک فیزیکی ندارند، درس نمی خونند، پرخاشگر شده اند و ...

حالا می خواهیم به صورت واقع بینانه مساله رو بررسی کنیم. تا الان هر مطلبی که درباره رایانه و اینترنت و بازی رایانه ای توی رسانه های عمومی کشور دیدیم خیلی منفی بوده. اما به این مطلب هم توجه کنید که به موارد مثبت هم نگاهی دارد.
آیا بازی های رایانه ای اثرات خشونت آمیز بر ما دارد؟ واقعیت این است که اثرات خشونت آمیز در بازی هایی مثل "پانیشر" و "من هانت" وجود دارد که شخص در این بازی افراد را به وحشیانه ترین وضع ممکن می کشد. متاسفانه در ایران این نگاه غالب وجود دارد که بازی کامپیوتری به طور کلی خشونت آمیز است. من یک مثال نقض برای این موضوع می زنم.آیا بازی های رایانه ای ورزشی مثل فوتبال اثر خشونت آمیز دارد؟! قطعاً ندارد. به طور کلی بازی هایی اثر عصبی منفی دارند که یا آدم کشی شدید دارند یا این که فرد در انجام بازی ناموفق است و مرتب Game Over می شود.

در بسیاری از بازی ها نکات آموزنده ای وجود دارد. در بازی های مسابقات اتوموبیل رانی اطلاعات فرد درباره ی خودروها بالا می رود. در بازی های ورزشی فرد با قوانین آن ورزش آشنا می شود. در بازی های جنگی با سلاح ها آشنا می شود. در یکی از کشورهای خارجی تحقیق کردند، متوجه شدند که بچه هایی که بعد از یک امتحان بد به بازی رایانه ای پرداخته اند نسبت به دیگران که این کار را نکرده اند، در امتحان بعدی 50 درصد موفقیتشان بیشتر بوده است.
 البته در بازی های رایانه ای موارد بدی هم وجود دارد که به اندازه ی کافی در صدا و سیما به آن پرداخته می شود (من هم نمی گویم که بازی های رایانه ای نکته ی منفی ندارند). اما در تلویزیون این نگاه ترویج می شود که بازی های رایانه ای از افراد بیمار روانی و قاتل و ... می سازد. آیا این اراذل و اوباشی که به زندان می افتند اسم پنج تا بازی کامپیوتری هم بلدند؟ یا مثلاً "کانتر استرایک" بازی کرده اند که قاتل شده اند؟ اگر تحقیق کنید می بینید که آنها حتی نمی دونند که "کامپیوتر" درسته یا "کامپیوطر"!!

من می خوام بگم که بازی رایانه ای خوب است اگر بر آن نظارت شود. بازی های کامپیوتری نه بهترین سرگرمی است و صددرصد مفید، نه کاملا مضر. بازی های فیزیکی و به خصوص ورزشی مثل بسکتبال و فوتبال (و هر چی که توش بال داره دیگه مثل هندبال و بال کبابی و بالابر و بالی وود و چرخ بال و روانشناسی بالینی و ...!!!) خیلی از بازی های رایانه ای بهتر هستند، اما ما چه بخواهیم و چه نخواهیم جوانان به بازی های رایانه ای بیشتر می پردازند، پس بهتر است که به جای ترساندن مردم از بازی کامپیوتر و  اینترنت نظارت بهتری داشته باشیم. البته در این زمینه بنیاد ملی بازی های رایانه ای وجود دارد.

راستش رو بخواهید به اندازه ی ده صفحه ی a4 مطلب دارم که واستون بگم، اما دوست دارم که مطالب از خودم و حاصل افکار خودم باشه و مطالب تکراری بقیه رو نگم. امیدوارم که هم در زندگیتون و هم در بازیهاتون موفق باشید و با پیغام های مزخرفی مثل Game Over و Death و شما مردید، شما کشته شدید، شما رو کشتند،  شما به قتل رسیدید، شما رو به قتل رسوندند و ... مواجه نشید.  • دانلود فیلم